اخبار


اقامت دائم کانادا برای دانشجویان خارجی سخت‌ می‌شود  
تاريخ خبر : 21 بهمن 1393
گروه خبري : مهاجرت
تعداد مشاهده خبر : 2731 بار

 

تارگت گروپ

 

تغییرات اخیر در قوانین مهاجرتی کانادا، راه آن دسته از دانشجویان بین‌المللی را که اخیرا از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند و به دنبال اقامت دائم هستند سخت‌تر می‌کند.

از اول ژانویه قوانین جدیدی در کانادا اجرایی شده‌اند که بر اساس آن موقع درخواست اقامت دائم، تحصیل در کانادا و سابقه کار هنگام تحصیل در این کشور مزیت به حساب نمی‌آید و دانشجویان بین‌المللی باید با بقیه نیروهای کار ماهر در این حوزه رقابت کنند.

سال پیش نزدیک به ۳۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کردند و به نوشته گلوب‌اندمیل این قانون باعث می‌شود کانادا در جذب دانشجویان نخبه بین‌المللی با مشکل جدی روبرو شود. تا پیش‌ از این کانادا یکی از بازترین سیستم‌ها را برای اعطای اقامت بعد از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌کرد.

اما طبق قانون جدید دانشجویان بین‌المللی با مدرک یا دیپلم از موسسات کانادایی موقع بررسی وضعیت اعطای اقامت دائم به همراه دیگر گروه‌های «نیروی کار ماهر» در یکدسته قرار می‌گیرند. قبل از این دانشجویان بین‌المللی نیازی نداشتند با دیگر نیروهای کار ماهر رقابت کنند.

دولت قول داده طبق این الگوی جدید جذب نیروی ماهر به عنوان مهاجر که Express Entry نام گرفته روند پاسخگویی به درخواست‌های اقامت و مهاجرت با سرعت بیشتری انجام گیرد و رابطه بهتری میان کارفرما و کارکنان خارجی برقرار شود. 

هنوز همه جوانب روند Express Entry مشخص نشده اما یکی از بخش‌های مهم آن سیستم امتیازدهی است. طبق آن اگر گزارش برآورد تاثیر بر بازار کار (Labour Market Impact Assessment) فرد متقاضی مثبت باشد یعنی هیچ کانادایی دیگری برای آن شغل در دسترس نباشد متقاضی ۶۰۰ امتیاز می‌گیرد. ۶۰۰ امتیاز دوم به بخش‌های دیگر مثل تحصیلات و سن مربوط می‌شود. در کل فرد باید بالای ۸۰۰ امتیاز بگیرد تا درخواستش مورد توجه قرار گیرد. دانشجویانی که LMIA نداشته باشند اصلا نمی‌توانند ۸۰۰ امتیاز را کسب کنند.اوان گرین، وکیل مهاجرت از موسسه Green and Spiegel LLP در تورنتو می‌گوید: «وضعیت دانشجوها در سیستم جدید بسیار بد خواهد بود. آنها با این تجربه کاری اندک چطور می‌توانند ثابت کنند هیچ کانادایی دیگری برای این شغل وجود ندارد؟»

دانشجویان همچنان می‌توانند به روش‌های دیگری برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند مثل برنامه provincial nominee یا PNP که دانشجویان خارجی با مدرک دانشگاهی و تجربه کار حرفه‌ای را در اولویت قرار می‌دهد. مثلا سال گذشته در انتاریو اکثریت ۲۵۰۰ فرصت ارائه شده توسط PNP با دانشجویان خارجی پر شده است.

اما دهها هزار دانشجویی که در طول سال‌های اخیر به امید گرفتن اقامت دائم، هزینه سنگین تحصیل در کانادا را پرداخته‌اند باید چه کنند؟

رابین سلیگمن وکیل اهل تورنتو که وکالت چندین دانشجوی بین‌المللی را برعهده دارد می‌گوید: «این حرکت تندروانه دولت تاثیر ویرانگری بر دانشجویان بین‌المللی دارد که روی سیاست‌های قبلی حساب باز کرده بودند. جالب اینجاست که طبق یافته‌های همین دولت، دانشجویان بین‌الملی بهتر از باقی گروه‌ها می‌توانند خود را با زندگی در کانادا وفق دهند.» 

گلوب‌اندمیل به نقل از منابع خبری خود نوشته که انتقادات اخیر ممکن است باعث تغییرات در سیستم Express Entry بشود. بنا بر این گزارش این احتمال وجود دارد که دولت حداقل امتیاز برای قبولی در Express Entry را فقط برای دانشجویان بین‌المللی تازه‌فارغ‌التحصیل از ۸۰۰ پایین‌تر بیاورد تا شانس موفقیت آنها را بالا ببرد.

 

 

تارگت گروپ

 

کبک تعداد پذیرش پرونده های مهاجرتی 2017 را اعلام کرد
اعلان جزئیات طرح آزمایشی مهاجرت به آتلانتیک
تغییرات بنیادی در نحوه محاسبه امتیاز متقاضیان مهاجرت
برنامه اکسپرس اینتری ساسکاچوان بازگشایی شد
مروری دوباره بر روشهای پذیرش مهاجر از طریق ایالت منیتوبا
طبق اعلام سایت رسمی اداره مهاجرت دولت کبک, امتیاز انطباق پذیری از جدول معیارهای گزینش برای مهاجرت حذف گردید.
امتیاز بندی رشته های مورد تقاضای دولت کبک
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری Express Entry
فقط 3 ماه فرصت دارید
تغییرات اساسی برای اخذ شهروندی کشور کانادا اعلام شد.
دولت کبک لیست مشاغل نیروی متخصص کار( اسکیل ورکر) را اعلام نمود.
لیست مشاغل متخصصین ماهر برای سال 2013 اعلام شد
برنامه و زمان پذیرش نیروی متخصص کار برای قسمت فدرال (FSWP) توسط وزیر مهاجرت کانادا امروز 19دسامبر 2012 اعلام گردید.
اعلام کلیاتی از روش پیشه وران (کارگران حرفه ای) در 10 دسامبر 2012 توسط جناب جیسون کنی و دلیل اصلی از دیدگاه ما
افزایش هزینه مهاجرت دولت کانادا از ژانویه 2013
توقف مهاجرت از طریق گروه اصلی کارکنان ماهر فدرال

منوي كاربري

نام کاربری :
کلمه عبور :

 

موضوعات اخبار

 

Target Group Telegram chaneel

برای عضو شدن کلیک کنید

 
 

پیوند دولت های استانی

 prince edward island

تارگت گروپ

 

 

Welcome to Canada

تارگت گروپ

تورنتو

Welcome To Toronto

Target Group

 

تارگت گروپکليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي سازمان امور مهاجرتي تارگت گروپ محفوظ استتارگت گروپ

مهاجرت به کانادا | مهاجرت به کبک | تحصیل در آمریکا | شرایط مهاجرت به کانادا