اخبار


حقوق و مقرری های زمان حاملگی و بچه داری در کانادا  
تاريخ خبر : 29 خرداد 1390
گروه خبري : مهاجرت
تعداد مشاهده خبر : 4111 بار

مقرری زمان حاملگی

 

 

 روز  تحویل نوزاد- adoption - و یا روز تولد نوزاد ( birth day /due date ) مهم است. مادر باید حداکثر 600 ساعت در 52 هفته اخیر یعنی روز ارسال تقاضانامه به دولت کار کرده باشد، تا حداکثر این مزایا را دریافت کند. البته خانم باید حداقل 13 هفته قبل از تولد تقریبی نوزاد (due date  ) برای یک صاحبکار کار کرده باشد  .. 

 

 تعداد نوزادان یک قلو یا چند قلوها هیچ تاثیری در کم یا زیادشدن مبلغ این مقرری ها ندارد یعنی این مبلغ ثابت است.  حداکثر این حقوق که هر دو هفته یکبار به حساب بانکی خانم ها پرداخت می شود ، تا 55 درصد( GROSS INCOME یعنی قبل از کم کردن بیمه/بازنشستگی/مالیات و غیره ) هفتگی او قبل از زایمان است. در مورد همسر هم همینطور...

 

خانم های شاغل یعنی  EMPLOYEE که برای یک یا چند صاحبکار یا برای بیزینس همسرشان کار می کنند ( البته شامل خانم هایی که صاحب بیزینس خودشان هستند، یعنی self-employed ، نمی شود) بهنگام حاملگی و همچنین پس از زایمان  حداکثر تا سالروز یکسالگی نوزاد یعنی تا حداکثر 52 هفته بعد از تولد نوزاد می توانند در خانه بمانند و کار نکنند و شغلشان هم محفوظ باشد و از دولت فدرال ماهانه مقداری مقرری دریافت کنند.  

 

همسر او هم البته اگر برای یک صاحبکار کار می کند و  self-employed نیست می تواند از بعد از تولد نوزاد حداکثر تا 35 هفته ماهانه ، بدون از دست دادن شغل و موقعیتش، از دولت مقرری یا parental leave  بگیرد.

 

 البته دولت انتاریو قرار است که برای خانمهای با همسران self-employed هم چنین مقرری را برقرار کند.

 

بهنگام دریافت این مقرری ها شما می توانید تا حداکثر ۷ روز با دلیل و مدرک، مثلا برای رفتن به بیمارستان یا مراسم خانوادگی مهمی مثل عروسی /عزا و غیره، به بیرون کانادا بروید و مقرری تان قطع نمی شود.

 

 تعریف قانونی همسر در کانادا، یعنی مرد یا زن یا همجنس است و هیچ تبعیض یا تفاوتی ندارند. ضمنا می توانند بصورت( COMMON LAW یعنی بدون ازواج هم باشند....

 

pregnancyl leave ( مقرری دوران حاملگی)...

این مورد فقط شامل خانم ها می شود و شرایطش بدینگونه است که خانم باید دست کم 13 هفته قبل از تولد تقریبی نوزاد (due date  ) برای یک صاحبکار کار کرده باشد و مهم نیست که پاره وقت یا تمام وقت یا دایمی یا بصورت کنتراتی/موقتی یا نقدی  باشد.

 

 البته حتی اگر این خانم قبلا کار می کرده ولی در این 13 هفته اخیر : کار هم نکرده و از کار برکنار شده (  LAYOFF) و یا در حال استفاده از مرخصی شغلی ( VACATION )  است و یا اگر بدلیل بیماری خانه نشین شده ، هم، می تواند برای دریافت این حقوق اقدام کند و  برای مدت بین ۸ تا ۱۷ هفته در زمان بارداری قبل از زایمان، هر دو هفته یکبار، از دولت فدرال ،مقرری pregnancyl leave   دریافت کند.

 

در این ۱۷ هفته  صاحبکار به خانم حقوق نمی پردازد اما موظف است که شغل و ارشدیت ( seniority ) و میزان دستمزد و سایر مزایای شغلی او ( پوشش بیمه ای و بازنشستگی شرکت و غیره) را محفوظ نگهدارد و به دولت و غیره بپردازد  و حتی اگر در این مدت ،اضافه حقوق و مزایایی هم برای سایر کارمندان افزایش یافت همانها را هم به این خانم (پس از مراجعت به شغل سابقش،کامل  بپردازد و حتی اگر آن شغل را به کارمند دیگری داده، باید معادل یا بالاتر از آن مقام/شغل را به او بدهد.

 

 اگر بنا به هر دلیلی مدت حاملگی طولانی تر شود یا پس از زایمان ، نوزاد هنوز در بیمارستان بماند این ۱۷ هفته  هم حداکثر تا 15 هفته دیگر )تمدید می شود تا زمانیکه نوزاد متولد یا تحویل مادر شود.

 

حال اگر بهر دلیلی نوزاد متولد نشود ( miscarriage )  یا بمیرد  این  ۱۷ هفته   را تا حداکثر شش هفته بعد هم تمدید خواهند کرد. خانمها فقط حداکثر از ۱۷ هفته قبل از زایمان مشمول دریافت این مقرری هستند نه بیشتر.

 

صاحبکار به هیچ وجه نمی تواند خانمها را مجبور به کار یا بیکاری کند. جریمه های سنگینی برای صاحبکاران در این مورد اجرا می شود.

 

 اداره EMPLOYMENT STANDARD ACT در تورنتو به شماره تلفن  7160-326-416  یا به شماره تلفن مجانی سراسری کانادا  5551-531-800-1 و یا اداره بیمه بیکاری فدرال کانادا با تلفن مجانی 7218-206-800-1 از ساعت 8 و نیم صبح تا 4 عصر  جوابگوی مشکلات یا سوالات شماست .

 

میزان دریافت این مقرری ها که هر دوهفته یکبار به خانم  ( فقط بصورت واریز به حساب بانکی اش) پرداخت می شود حداکثر تا 55 درصد میانگین درآمد هفتگی کل ، GROSS INCOME  ،قبل از کم کردن مالیات و بیمه و بازنشستگی و غیره شغلی او در 52 هفته اخیر یعنی تا روزی که فرم تقاضانامه پر کرده است و حدکثر تا $435 در هفته است. برای کسانیکه درآمد  سالانه شان -یعنی در 52 هفته اخیر-   - زن و شوهر روی هم-  41,100$ است که پس از کم کردن مقداری مالیات از آن ، مقدار خالصش حداکثر حدود 710$ هر دوهفته است.

 

اگر درآمد سالانه زن و شوهر روی هم در 52 هفته اخیر کمتر از 25,921$ باشد و فرزندان زیر ۱۸ ساله دیگری هم دارند و برای آن فرزندانشان ماهانه مقرری child tax benefit می گیرند : علاوه بر این حقوق، مقداری هم اضافی بعنوان  FAMILY SUPPLEMENT  کمک خرجی یا یارانه دریافت خواهند کرد.

 

در پایان سال هم باید اینها را بعنوان درامد مالیاتی (  TAXABLE INCOME )  در فرمهای مالیاتی تان به سایر درامدهایتان اضافه کنید. (دولت در ماههای فوریه یا مارچ سال بعد  برایتان رسید خواهد فرستاد).

 

حدود 28 روز طول می کشد تا تقاضای شما برای دریافت این مقرری ها توسط دولت بررسی  و تایید و پرداخت به شما آغاز شود. البته شما می توانید در زمان دریافت این مقرریها هفته ای 50$  , و یا تا 25% از مقرری هفتگی تان (هرکدام که بیشتر است) را کار کنید و چیزی از شما کم نشود. ولی هر یک دلاری که بیشتر ازین  ۵۰ دلار یا ۲۵ درصد را کار کنید را دلار به دلار از مقرری هفتگی تان کم خواهند کرد.

 

خانمها می توانند تمام این مقرری و حقوق را و آقایان (یا همسر) فقط parental leave  را (آنهم پس از به خانه آمدن نوزاد) دریافت کنند.

 

  Parental leave برای خانمها حداکثر تا 35 هفته از روز به خانه آمدن نوزاد، و برای آقایان حداکثر تا 37   هفته است.

 

 کلا (ذر شرایط نرمال و بدون حادثه) روی هم رفته یک زن و همسرش جمعا تا حداکثر 89 هفته می توانند شامل این مقرریها شوند که شامل- 17  هفته  pregnancyl leave   بعلاوه حداکثر 35 هفته parental leave  برای خانم.

البته اگر خانم نخواهد pregnancyl leave بگیرد به او دو هفته parental leave اضافی خواهند داد یعنی 37 هفته.

 

پس کلا: خانم می تواند تمام این مزایا را تقاضا و دریافت کند اما همسرش، فقط از بعد از تولد یا دریافت نوزاد در خانه،  می تواند فقط مزایای parental leave بگیرد. این مزایا همگی هر دو هفته یکبار ( biweekly ) به حساب بانکی هرکدام از شما پرداخت می شود و فقط شامل مالیات می شود ولی چیز دیگری از آن کم نمیشود و در آخر سال هم  همگی TAXABLE INCOME هستند.

 

حال اگر حاملگی خانم در یکی از روزهای 19 هفته اول، استاپ شود و بچه دار نشود اصطلاحا به آن ILLNESS UNDER EI بیماری ای که شامل مزایای بیمه بیکاری می شود، می گویند و به خانم (تا زمانی که پزشک تشخیص دهد)  مقداری مقرری SICKNESS BENEFIT می پردازند. ولی اگر حاملگی خانم در هفته بیستم به بعد، متوقف شود، به خانم مقرری MATTERNITY BENEFIT خواهند پرداخت.

 

در تمام مدت دریافت اینگونه مقرریها از دولت،  هیچ نیازی به پرکردن و ارسال فرمهای گزارش هفتگی نیست ولی همان ابتدای کار باید یک فرمی بنام DECLARATION OF EXEMPTION  بهمراه تقاضانامه تان به دولت بفرستید تا  پرونده از این جهت هم کامل باشد.

 

حال اگر خانم مریض باشد یا بهر دلیلی نتواند یا نخواهد تقاضانامه و پرونده تشکیل دهد می تواند یکنفر را بعنوان نماینده اش ( APPOINTMENT OF REPRESENTATIVE  )  تعیین و به دولت معرفی کند. ولی حقوقش فقط به حساب بانکی خودش واریز خواهد شد.

 

 

وب سایت رسمی دولت فدرال کانادا برای این اطلاعات

 

  http://www1.servicecanada.gc.ca/en/ei/types/special.shtml#much 

 

 و برای دولت ایالتی انتاریو آدرس زیر است :

 

  http://www.labour.gov.on.ca/english/es/factsheets/fs_preg.html 

 

و می توانید بصورت آنلاین - بدون مراجعه حضوری- فرمها/اطلاعات لازم را دریافت یا به دولت ارسال و یا پیگیری کنید .  

این  نمودار را هم ببینید

 

تارگت گروپ

ديدگاه كاربران
براي ارسال ديدگاه خود ابتدا بايد وارد سايت شويد.

کبک تعداد پذیرش پرونده های مهاجرتی 2017 را اعلام کرد
اعلان جزئیات طرح آزمایشی مهاجرت به آتلانتیک
تغییرات بنیادی در نحوه محاسبه امتیاز متقاضیان مهاجرت
برنامه اکسپرس اینتری ساسکاچوان بازگشایی شد
مروری دوباره بر روشهای پذیرش مهاجر از طریق ایالت منیتوبا
طبق اعلام سایت رسمی اداره مهاجرت دولت کبک, امتیاز انطباق پذیری از جدول معیارهای گزینش برای مهاجرت حذف گردید.
اقامت دائم کانادا برای دانشجویان خارجی سخت‌ می‌شود
امتیاز بندی رشته های مورد تقاضای دولت کبک
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری Express Entry
فقط 3 ماه فرصت دارید
تغییرات اساسی برای اخذ شهروندی کشور کانادا اعلام شد.
دولت کبک لیست مشاغل نیروی متخصص کار( اسکیل ورکر) را اعلام نمود.
لیست مشاغل متخصصین ماهر برای سال 2013 اعلام شد
برنامه و زمان پذیرش نیروی متخصص کار برای قسمت فدرال (FSWP) توسط وزیر مهاجرت کانادا امروز 19دسامبر 2012 اعلام گردید.
اعلام کلیاتی از روش پیشه وران (کارگران حرفه ای) در 10 دسامبر 2012 توسط جناب جیسون کنی و دلیل اصلی از دیدگاه ما
افزایش هزینه مهاجرت دولت کانادا از ژانویه 2013

منوي كاربري

نام کاربری :
کلمه عبور :

 

موضوعات اخبار

 

Target Group Telegram chaneel

برای عضو شدن کلیک کنید

 
 

پیوند دولت های استانی

 prince edward island

تارگت گروپ

 

 

Welcome to Canada

تارگت گروپ

تورنتو

Welcome To Toronto

Target Group

 

تارگت گروپکليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي سازمان امور مهاجرتي تارگت گروپ محفوظ استتارگت گروپ

مهاجرت به کانادا | مهاجرت به کبک | تحصیل در آمریکا | شرایط مهاجرت به کانادا