مقالات


هزینه زندگی در تورنتو برای یک تازه مهاجر

مردم به روشهای مختلفی زندگی می کنند. به راحتی نمیشود گفت که هزینه های زندگی در یک شهر یا کشور چقدر است. برای مثال بین زندگی دانشجویی و زندگی یه خانواده که دو بچه دارند زمین تا آسمون تفاوت است. حتی دو دانشجو مثل هم زندگی نمی کنند.

با این حال بد نیست یک دید تقریبی نسبت به هزینه ها داشت. در زیر براساس ایمیلی که از یکی از دوستان داشتم لیستی رو ارائه می کنم که هزینه های تقریبی ماهیانه برای هر مورد در کنارش اومده. بیشتر این هزینه ها برای یک خانواده چهارنفری در نظر گرفته شده که یک بچه مدرسه و یک فرزند کوچک دارند و تازه هم به کانادا وارد شدند. در ضمن هزینه ها به دلار کاناداست که تقریبا این روزها هر دلار آمریکا معادل ۸۵ تا ۹۰ سنت آمریکاست. پیشاپیش هم از این دوست عزیز تشکر میکنم.


شما ممکنه برای مواردی که در اینجا ذکر شده خیلی بیشتر یا خیلی کمتر هزینه کنیند. مثلا در مورد اجاره خانه میشود یک اتاق از یک خانه را با ماهی ۳۰۰ دلار اجاره کرد - یه زیرزمین در یک خانه با ۷۵۰ دلار یا کمتر پیدا کرد یا اینکه یک آپارتمان اجاره کرد به قیمت ۱۳۰۰ دلار در ماه یا بیشتر. من سعی میکنم به سراغ یک خانواده مقتصد و قانع که البته خسیس هم نباشند بروم.

مورد هزینه ماهیانه توضیحات
اجاره خانه ۹۰۰ دلار پیشنهاد میکنم اوایل از ایرانیها زیرزمین خونه شون رو اجاره کنین در این صورت هم ضامن احتیاج ندارین و هم کلی براتون ارزون تر تموم میشه. در ضمن اینجا روی همه خونه های اجاره ای یخچال و گاز هست و نیاز نیست بخرین. پول آب و برق و گاز هم توی اجاره خونه منظور میشه. بعضی از صاحبخونه ها ازتون
می خوان که بخشی ازپول گاز یا برق (به اصطلاح Utility) رو تقبل کنین ولی پیشنهاد میکنم حتی المقدور زیر بار نرین چون مقدارش بسته به وضعیت آب
و هوا زیاد قابل پیشبینی نیست.
لباس ۷۰دلار این کاملا بستگی به خودتون داره که چقدر لباس بخرین ولی اینجا
حراجیهای خوبی داره و میشه لباس رو به قیمت خیلی خوبی خرید.
یکی از بهترین فروشگاهها در این مورد اسمش Zellers که وقتی
لباسی رو حراج میکنه خیلی وقتها بعد از یه مدت یه برچسب زرد بهش میزنه که معمولا یعنی ۵۰ درصد زیر قیمت حراج. مثلا یک بلوزی که ۲۰ دلار بوده ممکنه
تو حراج بشه ۱۵ دلار و چون برچسب زرد داره میشه ۷ و نیم دلار. من
در آینده در مورد فروشگاههای خوب اینجا برای انواع خریدها
می نویسم که سرتون کلاه نره. من قیمت لباس بچه ها رو هم منظور
کردم.
مدرسه ۲۵ دلار مدرسه های دولتی مجانی هستن. شما فقط اول سال یه چیزایی برای
بچه میخرین مثل لوازم تحریر که کلا شاید ۲۰ دلار هم نشه. بیشترین
هزینه ای که متقبل میشین پول ناهار بچه است که قاعدتا تو مدرسه
می خوره. البته اکثر مدرسه ها بوفه ناهار ندارن بنابراین باید ناهار رو از بیرون بخرین. به جای این کار می تونین ناهار رو تو خونه تهیه کنین و به بچه بدین که ببره مدرسه. می تونین هم ظهرها بیارینش خونه. معمولا اینجا مدرسه خیلی بهتون نزدیکه و میتونین پای پیاده برین ولی زمستون که خیلی سرد میشه رفت و آمد چندباره به مدرسه سخته. پیشنهاد میکنم که بچه رو عادت بدین ظهرها تو مدرسه بمونه و ناهارش رو بخوره. نکته آخر اینکه مدارس ابتدایی اینجا حدودا از ۹ صبح شروع میشه تا ۳ و نیم بعد ازظهر. البته بسته به منطقه محل زندگیتون ممکنه این زمان حدود یک ربع با اونچه که گفتم فرق بکنه. بعدها در مورد برنامه مدرسه های کانادا بیشتر می نویسم.
حمل و نقل عمومی ۱۵۰ دلار اگر ماشین نداشته باشین (پیشنهاد میکنم تو تورنتو تا میتونین از خریدن ماشین تا وقتی جا افتادین خودداری کنین) باید از مترو و اتوبوس استفاده کنین که تقریبا یه همچه هزینه ای رو بهتون تحمیل می کنه ولی ارزشش رو داره چون اتوبوسهای اینجا خیلی سریع شما رو به مقصدتون می رسونن. در آینده در این مورد بیشتر توضیح می دم تا با سیستم حمل و نقل شهری تورنتو آشنا بشین.
خودرو ۴۳۰دلار به شرط اونکه ماشینتون رو نقد بخرین که اولش ناچارین این کار رو بکنین و قسط ماشین ندین این هزینه بهتون تحمیل میشه. اگر ماشین رو قسطی بخرین که باید قسط ماشین رو هم اضافه کنین. بخش قابل توجهی از این پول رو بابت بیمه میدین (حدود ۲۰۰ دلار در ماه و یا بیشتر بسته به نوع ماشین خریداری شده) بقیه اش هم صرف سوخت و هزینه تعمیر و نگهداری میشه.
مواد غذایی ۳۷۰ دلار این مبلغ رو برای گوشت و مرغ و میوه و سبزیجات و نون و امثال اون یا به اصطلاح کانادایی ها Grocery در نظر بگیرین. اگر اهل خوردن غذای بیرون هم هستین باید به این مبلغ حداقل اضافه کنین. برای مثال یک بار رفتن به مک دانلدز برای یک خانواده چهارنفری حدود ۲۸ دلار خرج برمیداره.
اینترنت ۲۵دلار بسته به نوع اینترنتی که استفاده کنین هزینه تون فرق میکنه ولی برای DSL Basic که سرعتش دوبرابر Dial up و همیشه هم به اینترنت وصلین تقریبا همین مبلغی رو میدین که نوشتم. اگر بخواین از اینترنت High Speed استفاده کنین هزینتون میره بالا. من این روزها حدود ۳۵ دلار میدم ولی خیلی ها بیشتر
می پردازن.
تلویزیون ۲۰ دلار اگر از بسته استاندارد تلویزیون کابلی استفاده کنین حدود ۶۰ دلار یا بیشتر براتون در میاد. خیلی از صاحبخونه ها یه کابل تلویزیون هم به مستاجرشون میدن که این طوری براتون مجانی تموم میشه. اما در صورتی که مجبور شین خودتون بگیرین می تونین یه کابل Basic بگیرین که ۲۰ دلار یا کمتر تموم میشه.
بیمه خدمات درمانی ۲۰۰ دلار

شما بعد از سه ماه از ورود به تورنتو کارت OHIP یا همون بیمه درمانیتون رو میگیرین و اکثر خدمات پزشکیتون مجانی میشه. اما سه ماه اول باید خودتون رو بیمه کنین. گرچه خیلی ها این کار رو نمی کنن. فقط خاطرتون باشه اگر کارتون به اورژانس بکشه حداقل ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار هزینه تون میشه. یک شب خوابیدن در بیمارستان هم بین ۱۷۰۰ تا ۲۳۰۰ دلار هزینه برمیداره. اگر یک خانواده چهارنفره خودشون رو بیمه کنن بسته به نوع بیمه ای که خریدن ممکنه ماهی ۲۰۰ دلار و یا حتی کمتر هزینه شون بشه که فکر کنم بیارزه. دقت کنین که این مبلغ رو فقط برای سه ماه اول حضورتون در کانادا میدین. نکته دیگه اینکه اگر کارتون اورژانسی نباشه جاهایی هستن که دکتر و خدمات پزشکی رایگان دارن ولی نمیشه همیشه روی این دسته از خدمات حساب باز کرد. یادتون باشه که شما به دولت کانادا گفتین که برای حدود شش ماه زندگیتون تا کانادا پول کافی دارین.

 

تلفن       ۴۰ دلار در اینجا برای تلفن مبلغی ثابت در ماه میپردازین که تقریبا ۳۰ دلار میشه. حداقل ۱۰ دلار هم برای کارت تلفن در نظر بگیرین چون قطعا کلی به ایران زنگ می زنین. در ضمن تلفن داخل تورنتو مجانیه و تو همون پول ماهیانه تون منظور شده واسه همین هرچقدر دل تنگتون بخواد میتونین به دوستای تورنتوییتون زنگ بزنین.
موبایل

۱۵دلار
           

اوایل که میاین بهتون به سختی موبایل عادی میفروشن ولی میتونین یک نوع موبایل رو بخرین که بهش میگن Pay as you go یا Prepaid به این ترتیب که هر ماه حداقل یک مبلغی که معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ دلاره باید کارت بخرین و هر وقت شما زنگ بزنین یا کسی بهتون زنگ بزنه از پول موجود تو حسابتون کم میشه. علاوه بر این اولش باید حدود ۱۰۰ دلار یا بیشتر پول گوشی و فعال کردن خط رو بدین.

باید علاوه بر مبالغ فوق مبلغی را هم برای هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیریند مثلا ممکن است مجبور شوید به سفر برید یا مهمان داشته باشید یا کادو بخرید. برای خرید کادو در اینجا به جای خرید یک جنس واقعی خیلی مرسوم است که از فروشگاه دلخواهتان کارتی رو می خرین به اسم Gift Card. این کارتها مثل کردیت کارد میبونه با این تفاوت که به یه مبلغ معین شارژ میشه. مثلا ۱۰ دلار یا بیشتر. بعد این کارت را به شخصی که میخواهد از شما کادو بگیرد میدهید. ایشان هم با کارت مربوطه هرچیزی بخواهد از آن فروشگاه خرید میکند.

باز تاکید میکنم که هزینه هایی که گفته شد تقریبی است و امکان دارد شما خیلی بیشتر یا کمتر از اینها هزینه کنیند. در ضمن اول که وارد میشوید مجبورید بعضی وسایل اولیه زندگی دا هم بخرید که بهتر است حداقل ۳۰۰۰ دلار برای این خریدها پیشبینی کنید. 

خیلی از خانه ها وسایلی را که نمی خواهند جلوی در ورودیشون میگذارند که میتونین بدون پرداخت پول برای استفاده خودتون بردارید. اصلا هم کار زشتی نیست و در کانادا کاملا مرسومه. در ضمن اگر هوا خوب باشه میتونین خیلی از وسایل رو از Garage Sale یا همون Yard Sale بخرید که خیلی به صرفه است.

دست آخر اینکه فروشگاههایی هستن به اسم Thrift Store (یعنی دسته دوم فروشی خیریه) که از مردم وسایل دست دومشون رو به رایگان میگیرند، این وسایل رو تمیز و ضد عفونی میکنند و بعد به قیمت خیلی ارزون میفروشند. سود حاصله رو هم خرج فقرا یا بیمارا میکنند. معروفترین این فروشگاهها
Valu Village و Salvation Army هستند. از خرید کردن از این فروشگاهها خجالت نکشید. خیلی از کاناداییها هم از این فروشگاهها خرید میکنند. می تونین خیلی از وسایل مورد نیازتون رو از این فروشگاهها بخرید.

هزینه زندگی در تورنتو 30% پایین تر از لندن – بریتانیا می باشد.


تاريخ درج : 18 خرداد 1390 گروه مقاله : مهاجرت تعداد مشاهده مقاله : 35821 بار


ديدگاه كاربران
براي ارسال ديدگاه خود ابتدا بايد وارد سايت شويد.

منوي كاربري

نام کاربری :
کلمه عبور :

 

موضوعات مقالات

 

Target Group Telegram chaneel

برای عضو شدن کلیک کنید

 
 

پیوند دولت های استانی

 prince edward island

تارگت گروپ

 

 

Welcome to Canada

تارگت گروپ

تورنتو

Welcome To Toronto

Target Group

 

تارگت گروپکليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي سازمان امور مهاجرتي تارگت گروپ محفوظ استتارگت گروپ

مهاجرت به کانادا | مهاجرت به کبک | تحصیل در آمریکا | شرایط مهاجرت به کانادا